2017 Endorsements

  • WA Senator, District 31:  Michelle R Rylands
  • WA Senator, District 37:  Rebecca Saldaña
  • WA Senator, District 45:  Manka Dhingra
  • WA Senator, District 48:  Patty Kuderer
  • WA Representative, District 31, Position 2:  Nate Lowry
  • WA Representative, District 48, Position 1:  Vandana Slatter
  • WA Court of Appeals, Division No. 1 Judge, District 1, Position 2:  Michael Spearman
  • WA Court of Appeals, Division No. 1 Judge, District 1, Position 5:  David Mann
  • King County Executive:  Dow Constantine
  • King County Sheriff:  John Urquhart
  • King County Council, District 1:  Rod Dembowski
  • King County Council, District 3:  John Murphy
  • King County Council, District 5:  Dave Upthegrove
  • King County Council, District 9:  Denice Carnahan
  • Port of Seattle Commissioner, Position 1:  John Creighton and Ryan Calkins (dual endorsement)
  • Port of Seattle Commissioner, Position 3:  Ahmed Abdi
  • Port of Seattle Commissioner, Position 4:  Peter Steinbrueck
  • City of Seattle Mayor:  Cary Moon
  • City of Seattle Council, Position 8:  Teresa Mosqueda
  • City of Seattle Council, Position 9:  M Lorena González
  • City of Seattle City Attorney:  Pete Holmes
  • City of Auburn Mayor:  Nancy Backus
  • City of Auburn Council, Position 6:  Larry Brown
  • City of Bellevue Council, Position 4:  Karol Brown
  • City of Bellevue Council, Position 5:  Janice Zahn
  • City of Bellevue Council, Position 6:  Lynne Robinson
  • City of Bothell Council, Position 3:  Rosemary McAuliffe and Victoria (Vicki) Somppi (dual endorsement)
  • City of Bothell Council, Position 7:  Aaron Moreau-Cook
  • City of Burien Council, Position 1:  Pedro E. Olguin
  • City of Burien Council, Position 3:  Jimmy Matta
  • City of Burien Council, Position 5:  Nancy Tosta
  • City of Burien Council, Position 7:  Krystal Marx
  • City of Des Moines Council, Position 1:  Anthony Martinelli
  • City of Des Moines Council, Position 7:  Chad Harper
  • City of Federal Way Council, Position 2:  Jesse Johnson
  • City of Federal Way Council, Position 6:  Roger G Flygare
  • City of Issaquah Council, Position 1:  Christopher Reh
  • City of Kenmore Council, Position 2:  Joe Marshall
  • City of Kenmore Council, Position 4:  Nigel Herbig
  • City of Kenmore Council, Position 6:  Debra Srebnik
  • City of Kirkland Council, Position 7:  Jon Pascal
  • City of Lake Forest Park Council, Position 3:  Benjamin Gonzalez O'Brien
  • City of Lake Forest Park Council, Position 5:  Mark S Phillips
  • City of Lake Forest Park Council, Position 7:  John Resha
  • City of Mercer Island Council, Position 4:  Joy Langley
  • City of Redmond Council, Position 2:  Steve Fields
  • City of Redmond Council, Position 4:  Tanika Padhye
  • City of Renton Council, Position 6:  Jamian L Smith
  • City of Sammamish Council, Position 1:  Jason Ritchie
  • City of Sammamish Council, Position 5:  Rituja Indapure
  • City of Sammamish Council, Position 7:  Pamela Stuart
  • City of Shoreline Council, Position 1:  Jin-Ah Kim
  • City of Shoreline Council, Position 5:  Carolyn Ahlgreen and Susan Chang (dual endorsement)
  • City of Shoreline Council, Position 7:  Christopher Roberts
  • City of Tukwila Council, Position 5:  Zak Idan
  • City of Tukwila Council, Position 7:  De'Sean Quinn
  • City of Woodinville Council, Position 5:  Susan Boundy-Sanders
  • City of Kent Municipal Court Judge, Position 1:  Karli Kristine Jorgensen
  • Seattle School District No. 1 Director, District 4:  Eden Mack
  • Seattle School District No. 1 Director, District 5:  Zachary (Pullin) DeWolf
  • Seattle School District No. 1 Director, District 7:  Betty Patu
  • Mercer Island School District No. 400 Director, Position 4:  Diana Lein
  • Shoreline School District No. 412 Director, District 2:  Heather Fralick
  • Kent School District No. 415 Director, District 4:  Denise Daniels
  • Northshore School District No. 417 Director, District 2:  Bob Swain
  • Fire District No. 10 Commissioner, Position 1:  Gloria Hatcher-Mays